Korki pneumatyczne są praktycznie niezbędnym elementem podczas prac naprawczych oraz modernizacyjnych prowadzonych w budownictwie. Ze względu na to, że instalacje wodno-kanalizacyjne są dosyć skomplikowanym zespołem różnego rodzaju rur oraz łączników, dosyć często wymagają one napraw i regeneracji. Korki pneumatyczne wykorzystywane są podczas większości napraw, niezależnie od tego, czy mowa o instalacji przemysłowej, czy o domowym przyłączu wodno-kanalizacyjnym. Aby jednak mógł on poprawnie spełniać swoją funkcję, musi zostać odpowiednio dopasowany.
Pierwszym krokiem podczas wyboru korka jest określenie, jaki jego rodzaj będzie potrzebny. Obecnie wyróżnia się korki pneumatyczne przepływowe oraz korki pneumatyczne zamykające. Pierwsze z nich znajdują zastosowanie podczas wykonywania testów za pomocą wody. W ich wnętrzu znajduje się rdzeń, przez który przedostaje się ciecz. Ten typ korków wykorzystuje się podczas napraw, aby sprawdzić, czy została ona dobrze wykonana. Korki zamykające pozwalają na szybkie zamknięcie rury, dzięki czemu świetnie sprawdzają się przy różnego rodzaju awariach czy naprawach.
Poszukując odpowiednich korków pneumatycznych, warto zwrócić także uwagę na jakość wykonania – korki od sprawdzonej firmy są gwarancją trwałości oraz szczelności. Po podjęciu decyzji dotyczącej rodzaju korka warto zwrócić uwagę na jeszcze kilka czynników, które wpływają na finalny efekt. Należy do nich średnica korka, maksymalna oraz minimalna średnica rur lub studzienek, do których powinien pasować korek, długość cylindra, długość korka, rodzaj gwintu, pojemność nominalna, waga, ciśnienie robocze, kontrolne i zwrotne, zapotrzebowanie na powietrze oraz przyłącze do napełniania. Dzięki zdobyciu tych informacji otrzymuje się pewność, że dany korek będzie idealnie pasował do przeznaczonego mu miejsca.