Jakie są metody napełniania korków pneumatycznych?

Dodano:2022-10-19

Prawidłowe wykonanie prac kanalizacyjnych, wymagających szczelnego zablokowania rur, studzienek kanalizacyjnych lub zbiorników wypełnionych różnymi cieczami, możliwe jest dzięki zastosowaniu korków pneumatycznych. Ich użycie pozwala również na blokowanie i regulowanie przepustowości w instalacji, a dzięki temu na wykonanie prac naprawczych, konserwacyjnych oraz testów szczelności. Korki dostępne są w różnych rozmiarach, co pozwala na ich dostosowanie do średnicy kanału. W jaki sposób się je napełnia?
 

Budowa korków pneumatycznych

W sprzedaży dostępne są dwa rodzaje korków – korki zatykające oraz przepływowe. Zbudowane są ze specjalnego materiału kauczukowego, który nakładany jest warstwowo lub z neoprenu wzmocnionego aramidem. Jego cechą charakterystyczną jest duża odporność na działanie różnych czynników. Aby dodatkowo wzmocnić ich budowę i zwiększyć bezpieczeństwo użytkowania, wyposaża się je w stalowe lub kevlarowe kordy oraz w przyłącza do napełniania i uchwyty do zamontowania specjalnej linki zabezpieczającej. Korki mogą także posiadać połączenia z gwintem zewnętrznym, które umożliwiają zastosowanie różnorodnych akcesoriów.

Sposoby napełniania korków

Przed napełnieniem korki muszą zostać dokładnie sprawdzone, czy nie posiadają śladów uszkodzeń. Korki napełniane są powietrzem, z wykorzystaniem jednego z kilku sposobów. Do napełnienia korków służyć może ręczna lub nożna pompka powietrzna. Skorzystać można także z kompresora – urządzenia  wykorzystywanego do napełniania powietrzem opon. Do napełnienia korków pneumatycznych posłużyć mogą także butle ze sprężonym powietrzem 200 lub 300 bar oraz sprężone powietrze ze stacjonarnej sieci. Przed napełnieniem korka należy zwrócić uwagę na jego poprawny montaż, który gwarantuje szczelność oraz długotrwałe blokowanie medium w rurze.