Korki pneumatyczne są rozwiązaniem znacznie ułatwiającym prace w branży wodnej, kanalizacyjnej i wszędzie tam, gdzie konieczne jest zatrzymanie danego medium, aby móc przeprowadzić prace naprawcze, konserwacyjne czy też wymianę elementów. Chociaż w teorii korki pneumatyczne są bardzo prostą i nieskomplikowaną częścią, to po głębszym przyjrzeniu się można zwrócić uwagę na kilka szczegółów, z których mało kto zdaje sobie sprawę.
Ten element jest szeroko poznany jako trwały i odporny na różnego rodzaju czynniki szkodliwe. Wiele osób wie również, że jest on produkowany z wielowarstwowego materiału kauczukowego. Dużym zaskoczeniem dla większości jest fakt, że materiał ten ma niemal 100-procentową rozciągliwość średnicy korka. Z tego też pozornie niewielki korek pneumatyczny jest w stanie zablokować rurę o całkiem sporej średnicy.
O ile korki pneumatyczne blokujące zna większość osób pracujących w branżach wykorzystujących te elementy, o tyle korki pneumatyczne przepływowe na początku budzą zaskoczenie. Co ciekawe, chociaż blokuje on światło danej rury, to w jego wnętrzu umieszczony jest przewód, przez który medium może przepływać dalej w kontrolowany sposób. Wykorzystuje się to np. przy kontrolowanym spiętrzaniu lub upuszczaniu wody.
Oprócz wyżej wspomnianych dwóch ciekawostek warto wspomnieć również o zakresie temperatur, w jakich korki świetnie spełniają swoją funkcję. Te niepozorne elementy mogą pracować w temperaturach z zakresu od -55 do 85 stopni Celsjusza bez żadnych uszkodzeń czy problemów z funkcjonowaniem. Tak szeroki zakres pozwala na pracę z różnymi substancjami oraz w różnych warunkach atmosferycznych.